okna.sk BMI-TradeProdukty a službySprievodca - užitočné informácieKontakt

Sprievodca / Ako si vybrať okná

Ako si vybrať okná?

Plastové, drevené alebo hliníkové okná. Táto dilema stojí pred nami preto, lebo je ťažké rozhodnúť sa pri kúpe nových okien.

Všetky tri typy okien majú rovnaké funkčné vlastnosti. Majú rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti, rovnaké funkcie, každý typ okna je prakticky vybavený rovnakým spôsobom ovládania, majú rovnaké sklá. Konečné rozhodnutie je vecou osobného vkusu a preferencii každého klienta. Vo veľmi skrátenej forme Vám ponúkame niekoľko za a proti pri každom type okien.

Drevené okná – prírodné s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Drevo je príjemný prírodný materiál. Nie je prehrievané počas slnečných dní a preto drevo nevykazuje zmenu rozmerov. Drevené okná dodávajú domom jedinečný vzhľad.

Nevýhodou drevených okien je ich pomerne vysoká nadobúdacia cena a vyššie nároky na údržbu. Pravidelnejší servis okien a každých 5 rokov oprava farby inak hrozí trvale a nezvratné poškodenie okien.

Plastové okná - sú menej elegantné ako drevené ale viac obľúbené medzi zákazníkmi. Hlavným dôvodom obľúbenosti je ich priaznivejšia cena, jednodnoduchšia údržba a bezproblémový chod. Okrem pravidelného čistenia a premazania nie je potrebná ďalšia špeciálna údržba. Rámy sú odolné voči koróziám a plesniam. Profily okien sa dajú upravovať dyhami a získavajú tak vzhľad drevených okien. Vyznačujú sa mimoriadnou odolnosťou voči slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom. Ľahko sa udržiavajú čisté.

Hliníkové okná - elegantné s dlhou životnosťou. Hliníkové okná sú určené hlavne na výrobu veľkých presklených stien, okien a dverí. Ich využitie v malých stavbách je minimálne. Hliníkové okná sú široko používané vo verejných budovách. Hliníkové okná sú vyrábané individuálne a majú pomerne vysokú cenu. Hliníkové okná vykazujú vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, sú odolné voči poveternostným vplyvom. Okná vyrobené z hliníkových profilov sú stabilné. Hliníkové okná sú používané v jednoduchých okenných prvkoch ale hlavne sú určené a používané v zložitých a veľkých presklených plochách, zimných záhradách, fasádach kancelárskych budov.